Domácí klobásky

Koupit poslední dobou kvalitní uzeninu je možná o něco lehčí než tomu bylo před pár roky. Spousta lidí už ví, co má na obalu hledat, zná produkty, takže už kupuje osvědčené kousky. Já to tak mám. Uzeninám sice moc neholduji, když už, tak to jsou opravdu kvalitní kousky. Ale ať jsou klobásky sebe kvalitnější, těm co si vyrobíte doma, se nic nevyrovná. Budou vám chutnat o to víc, kolik času a energie do nich vložíte. Návod jsem prvně našla u pana cuketky, ten mě právě svým perfektním postupem inspiroval k tomu, se do toho pustit. Doufám, že i já pro vás budu trochu inspirací :)

První pokus vytvořit domácí klobásky byl šílený. Spousta nepořádku a chaos. Po druhé už to bylo o kousek lepší, po třetí už jsem experimentovala s chutěmi. Teď už to zvládnu za hodinku a půl vč. umytého nádobí. Tím chci říct, aby jste se při prvním pokusu neděsili a dali tomu víc šancí :)

Než začnete klobásky dělat, vykliďte si myčku nebo dřez a v mrazáku si udělejte místo alespoň na jednu misku masa.

Suroviny budou tentokrát na vás. V postupu je jasně dané místo pro vlastní kreativitu. Tam kde můžete do klobásky přidat oblíbenou směs koření, víno, zázvor, chilli papričky. Já nejradši přidávám právě je a víno.

Nástroje jsou předem jasné. Mlýnek na maso a plničku na klobásky. Já jí mám jako příslušenství k robotu, ale existuje i ruční. Obojí už dnes seženete zcela běžně. Ještě také misky ( ideálně kovové). Budete potřebovat alespoň dvě.

Jooo a mimochodem, testovala jsem konečně mlýnek na maso od KitchenAid – zlý kritici tvrdí, že stojí za nic, ale já byla opravdu mile  překvapená! Kdo ještě nečetl recenzi (a diskuzi) na roboty může učinit TADY.

Ingredience:

Já tentokrát použila

  • 1kg pečeně
  • 1kg bůčku (já měla s kostí a ořezávala)
  • lžíčka pepře
  • lžíce soli
  • 3 opravdu pálivé chilli papričky
  • deci ledově vychlazeného bílého vína
  • asi 150ml opravdu hodně ledové vody
  • vepřová střívka

Jdeme na to :)

1) Proto aby nám maso mlýnkem líp prolezlo ho musíme nakrájet na větší kostky – tak 2×2 cm. Všechno co máte nakrájejte do misky, osolte, opepřete a dejte v misce do lednice. Až budete s masem pracovat pamatujte si, že je důležité držet ho co nejstudenější, aby se tuk nezačal rozpouštět. I ten je v klobáskách totiž důležitý, postará se o to, aby byly šťavnaté.

2) Do lednice  si dejte také mlýnek, aby nebyl teplý a maso v něm nepovolovalo. Stejně tak i misku (ideálně kovovou) do které pak budete maso mlít.

3) Asi po hodině vyndejte mlýnek, nainstalujte ho, jak jste zvyklý. Pak vyndejte maso a začněte ho strkat do mlýnku. Melte do misky vytažené z mrazáku. Jakmile domelete, okamžitě strčte maso do mrazáku.

4) Připravte si ledovou vodu, víno a koření (tohle je to místo pro vlastní nápady!). Maso smíchejte s vínem, vodou a kořením a promíchejte. Bude najednou takové kompaktnější s jinou konzistencí. Kousek si odeberte na chuťový test a opět strčte celou misku do mrazáku.

5) Kousek, který jste si dali stranou otestujte tak, že ho opečete na pánvi. Ochutnejte a případně dokořeňte dle potřeby a vlastní chuti :)

6) Připravte si střívko, pečlivě ho umyjte – zevnitř i z venku. a postupně ho navlíkněte na plničku. Pokud vám to nejde navlíkněte konec a do hrdla plničky pouštějte pořád trochu vlažné vody a pokaždé, když se vám střívko roztáhne, popotáhněte ho na konec plničky. Nástavec jsem použila ze dvou ten širší.

7) Jakmile budete mít připravenou plničku opět maso vytáhnete a začněte plnit. Střívko s masem vždy ještě trochu projměte a pomačkejte, aby jste měli co nejméně vzduchový bublin. Když už se zdá, že střívko je moc přeplněné vzduchem, jehlou ho trochu propíchněte. Nebojte se, střívko nepraskne a jen odejde přebytečný vzduch.

8) Plňte v kuse, dělit na jednotlivé klobásky budeme až nakonec. Jakmile máte naplněno, střívko stáhněte a zauzlujte s trochou volného místa. A uzlujte, vždy každou klobásku proti – aby se ta další zase nerozmotala. Tohle je trochu zmatené práce, obzvlášť, když ji děláte poprvé.

V podstatě máte hotovo. Klobásky teď můžete vyudit nebo opéct na pánvi a sníst. Každopádně potřebují tepelnou úpravu. :)

My jsme je poprvé zkoušeli vyudit v plynovém grilu, fungovalo to perfektně, byly krásně provoněné a jemné bez jakékoliv pachuti. Postup ještě rozvedu, jakmile ho ještě o něco vyladíme (délka uzení a pod.). Ve zkratce:

do alobalu zabalíte namočené dřevěné štěpky, a položíte je nad jeden hořák. Na druhou stranu grilu položíte klobásky a necháte vyudit asi 3 hodinky. Experimentovat můžete dál sami, my taky ještě budeme :)

IMG_1832smIMG_1849sm

 

4 Comments

Leave A Reply

Navigate