Domácí robot vs. Food procesor

V poslední době se lidé více a vice rozhodují pro koupi pomocníka do domácnosti. Všimla sem si, že většina lidí se v první řade poohlíží po kuchyňských robotech. Možná bych Vám před Vánoci mohla trochu pomoct s výběrem dárku pro vaši drahou polovičku :)

Ono totiž naši kuchyňští pomocníci se rozdělují na do několika kategorií a pod termínem kuchyňský robot si můžeme představit následující:

Kuchyňský robot (myšleno šlehač, hnětač), ke kterému si můžeme většinou přikoupit velké množství příslušenství, podle toho, co nejvíce v kuchyni vaříme (pečeme) – přes mlýnek na maso, strojek na těstoviny až po mlýnek na obilí a např. krouhač.

Food procesor – je překvapivě skvělý stroj, který většina domácnosti využije mnohem více než klasického robota. Je škoda, že se o nich málo mluví. Umí totiž (většinou i v základní výbavě) strouhat (několik hrubostí), sekat (např. bylinky na pastu, rohlíky na strouhanku, maso na sekanou), plátkovat (brambory na chipsy), umí udělat hranolky, kostičky, julliane, umí někdy dokonce i uhníst těsto a ušlehat bílky na sníh. Rozmixovat polévku nebo omáčku. Prostě přesně to co běžně denně využije mnohem větší skupina lidí.

Od mixéru se většinou liší tak, že má výměnné čepele nožů a struhadel. Můžete tak jednou nasadit nůž na sekání a po druhé třeba kotouč se struhadlem nebo plátkovačem. Misky sou většinou široké a nižší, takže nožům se lépe pracuje a není potřeba žádná tekutina proto, aby byl obsah zpracován.

Tyčový mixér – tyčovýmixér je dneska běžnou součástí všech domácností i profesionálních kuchyní. Dokáže bez mrknutí oka připravit ze zeleniny krém nebo omáčku. Součástí tyčového mixéru často bývá i miska s nožem, na který jakoby nasadíte mixovací tělo a vznikne vám něco jako zjednodušený food procesor na rychlé mixování. V praxi to ale funguje spíš na lehčí věci. Já to používám na mixování ořechů, čokolády, možná bylinek. Víc moc to nezvládne.

Pak už tu máme různé mini roboty – sekáčky na ořechy, bylinky, různé mixéry…

Jak tedy vybírat, co potřebujete?

Pokud hodně často pečete ať již slané nebo sladké, je pro Vás tím pravým klasický kuchyňský robot. Ten má vyklápěcí hlavu, na kterou nasadíte buď šlehací metlu, metlu na tužší těsta nebo hnětací hák. Samozřejmě k nim existuje velké množství příslušenství, někdy je součástí balení, někdy se dá dokoupit dodatečně podle toho, co si vyberete.

Pokud hledáte něco, co uspokojí vaše běžné fungování v domácnosti doporučila bych raději food procesor. Proč? Protože zastane obrovský kus práce za Vás. Jak ho používám já?

  • Když chystám oslavu, často připravuji domácí chipsy z kořenové zeleniny (brambory, řepa, mrkev …) Na svém food procesor nastavím plátkovač na úúúplně nejtenčí plátky a robot udělá všechno za mě.
  • Moje děti milují hranolky, dělám je taky v robotu z větších brambor jsou úhledné hranolky během chviličky, pak je šoupnou do trouby s trochou tyminánu, pokapané olivovým olejem. S domácím kečupem fungují jako skvělá večeře.
  • Strouhám veškerou zeleninu už jen ve food procesoru.
  • Sekám  v něm maso, pokud potřebuji, aby bylo opravdu jemné.
  • Dokáže udělat výbornou strouhanku, kterou pravidelně dělám v neděli dopoledne na řízky.
  • Sekám v něm ořechy, čokoládu, cokoliv na hladší i hrubší kousky.

Food procesor toho dokáže opravdu hodně. Takže pokud se rozmýšlíte nad Vánočním dárkem, zkuste zamířit do těchto vod.

Co mám já a proč?

V kuchyni trávím spoustu času, takže nároky na zařízení a nástroje, které používám se stále zvyšují. Určitě jste si všimli minulého testu kuchyňských robotů. Na tomto základě, jsem prodala svůj starý Kenwood (slouží dál!) a rozhodla se koupit si KitchenAid.

Proto, když mi shořel i tyčový mixér ( tento: http://www.mall.cz/tycove-mixery/kenwood-hb-891 ) , který jsem celkem hodně používala, měla jsem celkem jasno a zvolila foodprocesor stejné značky.

Na rozdíl od všech těch, co jsem měla možnost vidět, tenhle má celokovové tělo. Záruka na motor je 20 let a ten rozdíl od těch běžný je prostě znát na první pohled. Navíc co si budeme bulíkovat, je to prostě KitchenAid :)) Ta záruka mě po tom, co mi tyčák začal čoudit pod rukama přesvědčila i přes vyšší cenu. Ale na trhu je i foodprocesorů strašně velká spousta.

Takže bych tímto ráda otevřela diskuzi o tom, jaké food procesory máte vy a co všechno s nimi děláte, protože firmy se moc nemají k tomu mi je zapůjčit na vyzkoušení – bohužel.

( mimochodem to platí i o spotřebičích o kterých jsem rozjela diskuzi na facebooku  a stále hledám a vymýšlím, přemýšlím o seriálu „jak sem vybírala myčku“ , kde budu procházet jednotlivé spotřebiče, fotit a diskutovat… )

Kdyby Vás cokoliv zajímalo, pište, diskutujte a klidně třeba nadávejte. Chci slyšet i negativní názory na výrobky se kterými se setkáváme. Společně tak můžeme vyfiltrovat to, co nás na trhu štve a naopak trochu vypíchnout to, co chceme a co se nám líbí.

IMG_0837sm

 

3 Comments

  1. Pingback: Zeleninové placky s jogurtovým dipem | Na talířek

Leave A Reply

Navigate