Vývar v tlakovém hrnci ?

 

Je středa dopoledne a mě ve frontě u řezníka napadne, že je čas, konečně spáchat test, o kterém už jsem několik měsíců přemýšlela.

Několikrát jsem se dočetla, že vaření v tlakovém hrnci se zdaleka nevyrovná běžnému pomalému táhnutí a další postřehy, které se mě dotýkaly. Často vařím vývary, děti je milují a používám je do všech omáček a vůbec v kuchyni, a proto taky nemám čas věnovat mu 4 a více hodin.

Jednoduchý vývar – hrnec, maso, zelenina. Stejná váha masa, stejná váha zeleniny. V tlakovém hrnci 1hodina. V běžném hrnci 4 hodiny.

Boj začíná. Plotnu zapínám v 10:30. Papiňák vypínám v 11:30 a vývar můžu v podstatě podávat.

Běžný hrnec běží dál.

V 14:30 vypínám hrnec. Oba vývary slévám. Zeleninu vyhazuji (pokud dělám polévku, vždy dávám čerstvou zeleninu ). Maso dávám bokem a ochutnávám.

Obě masa se zcela rozsypou, ještě dříve než do nich píchnu vidličkou. Chuťově výraznější je maso z hrnce, ale rozdíl je úúúplně minimální.

Vývary nalévám do skleniček a porovnávám barvu – minimální rozdíl. Tady se mi ale zdá více zakalenější vývar z hrnce (?).

Nezlobte se, nesbírala jsem pěnu. Prováděla jsem test hlavně z vlastního pohledu a z pohledu lidí, kteří nemají čas stát celou dobu u plotny a lžící sbírat pěnu z vývaru.

A chuť vývaru? Zabijte mě…

Chuťově silnější je vývar z tlakového hrnce. Přisuzuji to tomu, že u vývaru z běžného hrnce zůstalo více chuti v mase a do vývaru jí přešlo o něco méně.

Ale rozdíly jsou skutečně minimální. Při pohledu na čas, který Vám vývar zabere, je pro mě rozhodně výhodnější uvařit maso v  tlakovém hrnci.

Zeleninu dávám do polévky vždy čerstvou, nepoužívám nikdy tu rozvařenou a v mase byl rozdíl opravdu minimální.

Jsem si vědoma postupů při vývaru, kde se kosti a maso peče, pak se dává do hrnce, vaří a poctivě se sbírá pěna. Takový vývar dělám jednou za rok. Ale pokud je vývar běžnou součástí vašich receptů a potřebujete ho třikrát týdně, pořiďte si tlakový hrnec. Já ho tedy rozhodně doporučuji.

Ale pozor! Není hrnec jako hrnec. Vybírejte pečlivě. Měla jsem v rukou několik tlakových hrnců a z některých byl vývar opravdu slabý, nehledě na jejich životnost :)

 

<

 

21 Comments

  1. docela by mě zajímalo jak je to s kolagenem u tlakového hrnce a normálního vaření.Často vařím domácí hovězí vývar pomalým táhnutím a zkusil jsem fakt dlouho a nadherně se mi vyvařil kolagen, když to zchládlo tak to bylo krásně rosolovité, to by chtělo někdy porovnat.

    • With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

    • Debates about NCLB and like-minded programs are always so depressing. It’s not a matter of people simply being wrong about things relevant to public policy. They’re acutely uninterested in and hostile to facts contrary to the program’s underlying assumptions. What a poisonous and dysfunctional atmosphere for a nation’s politics…

  2. Pingback: Phở Bo | Kuchařinka

Leave A Reply

Navigate